Plastyczne zabawy sensoryczne w twórczej pracy z dziećmi

Program „Plastyczne zabawy sensoryczne w twórczej pracy z dziećmi” przeprowadzony został w oddziale przedszkolnym w grupie 0a „Pandy”. Zajęcia odbywały się w wymiarze 4 godzin lekcyjnych (po dwie godziny lekcyjne w każdym półroczu). Dzięki udziałowi w programie dzieci miały możliwość dostarczenia różnorodnych bodźców do rozwoju swoich zmysłów oraz poszerzania doznań sensorycznych.

Podczas realizacji zajęć najczęściej używanymi środkami dydaktycznymi były produkty spożywcze, które znajdują się w każdym domu: mąka, sól, makaron, ryż, olej, woda. Dzieci nabyły umiejętność praktycznego zastosowania materiałów spożywczych w twórczej pracy plastycznej.

Dla wielu dzieci były to pierwsze doświadczenia zmysłowe w zetknięciu się z tymi produktami,  co spowodowało ich duże zainteresowanie i zaangażowanie w zajęcia. W związku z tym w listopadzie przeprowadzałam lekcję otwartą dla nauczycieli, aby pokazać jak dzieci mogą się bawić podczas zajęć sensomotorycznych.

Beata Janeczek