Jestem małym ratownikiem

Podsumowanie innowacji pedagogicznej w grupach zerowych „Jestem małym ratownikiem”
Innowacja pedagogiczna „Jestem małym ratownikiem” przeprowadzona została we wszystkich oddziałach przedszkolnych. Zajęcia odbywały się po dwie godziny lekcyjne w każdym półroczu.

Dzięki udziałowi w zajęciach, dzieci poznały podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Dowiedziały się, co znajduje się w wyposażeniu apteczki, nauczyły się dbać o własne bezpieczeństwo w sytuacjach zagrożenia, nabyły praktycznej umiejętności wzywania pomocy, powiadamiania odpowiednich służb ratunkowych. Nauczyły się wykonywania czynności ratowniczych takich jak: udzielanie pomocy podczas poparzenia, złamań kończyn, opatrywania małych ran (skaleczeń, otarć, stłuczeń). W praktyce ćwiczyły pozycję boczną ustaloną i podstawy resuscytacji.
Dzieciom podobały się zajęcia i chętnie brały udział we wszystkich proponowanych czynnościach związanych z pierwszą pomocą.

Beata Janeczek