Nawigacja

Prywatność w sieci

O ile dla osoby dorosłej sieć jest źródłem informacji lub narzędziem pracy, o tyle dla dziecka ma ona dużo większe znaczenie, bo oprócz źródła wiedzy i rozrywki jest miejscem, w którym często rozgrywa się jego życie społeczne i towarzyskie.

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Teen Angels oraz Wired Safety wynika, że 31% dzieci korzysta z portali społecznościowych, 50% młodzieży porozumiewa się przez wideoczaty, prawie 70% dzieci kontaktuje się z osobami, których wcześniej nie spotkało twarzą w twarz. Aż 3/4 sześcio- i ośmiolatków przekazuje swoje hasła innej osobie. Natomiast 66% dziewcząt w wieku 7-12 lat przyznało, że podawało hasła innym. Dzieci są bardzo naiwne w internetowych kontaktach z innymi ludźmi. Dodatkowo sprzyja temu pozorna anonimowość i fałszywe poczucie intymności.

 

Dziecko bezpieczne online

Na bezpieczeństwo najmłodszych w sieci w dużym stopniu wpływa postawa rodziców i nauczycieli.

Najpopularniejszą czynnością młodych ludzi  w internecie jest oglądanie klipów wideo i filmów, korzystanie z komunikatorów i serwisów społecznościowych, odrabianie prac domowych, poszukiwanie informacji, ściąganie muzyki, granie online. Dla młodych ludzi internet nierzadko staje się pozornie prostym narzędziem do kształtowania swojego wizerunku, miejscem złudnie bezpiecznym, gwarantem anonimowości czy panaceum na ich problemy. W wieku 6-12 lat czas, jaki dziecko spędza przed ekranem, nie powinien przekraczać 1 - 2 godzin dziennie.

Dorosłym może się wydawać, że nie sposób nadążyć za rozwojem sieci, czy wirtualnymi nawykami

i zainteresowaniami ich dzieci. Sieć odgrywa ogromną rolę w życiu dziecka i może być przez nie z pożytkiem wykorzystywana. Towarzyszenie dziecku w jego wirtualnym świecie daje możliwość poznania jego zainteresowań, tego co je fascynuje, a dorosłemu możliwość nauki internetowego świata.

 

Dane, na jakie należy zwrócić szczególną uwagę, gdy dziecko loguje  się do sieci:

 • imię i nazwisko
 • adres e-mail
 • numer telefonu
 • data urodzenia
 • miejsce zamieszkania
 • aktualna lokalizacja
 • szkoła

Podawanie danych osobowych w internecie stwarza zagrożenie dla prywatności i sprzyja rozpowszechnianiu danych osobowych najmłodszych. W celu dbania o prywatność dziecka oraz rodzica należy pamiętać, że używając aplikacji takich jak np.  Facebook (od 13 roku życia), SnapChat, What’sApp, Instagram, NK i innych, bezpiecznie jest posługiwać  się pseudoninem, a  nie imieniem i nazwiskiem.

Używając aplikacji SnapChat należy pamiętać o tym, że każde wysłane zdjęcie pozostaje w „pamięci internetu”, nie znika z sieci, jak zapewnia twórca aplikacji.

W Polsce w przypadku dzieci do 13 roku życia, nie mających jeszcze zdolności prawnych, na zbieranie, przetwarzanie i przechowywanie danych osobowych potrzebna jest zgoda rodziców lub opiekunów.

Korzystając z aplikacji mobilnych to znaczy oprogramowania działającego na urządzeniach przenośnych, takich jak telefony komórkowe, smartfony, palmtopy czy tablety) warto pamiętać o ustaleniu z dzieckiem pewnych reguł:

 • Porozmawiaj z dzieckiem na temat bezpiecznych zachowań online np. nie podajemy danych personalnych, zachowujemy ostrożność podczas komunikowania się z nieznajomymi osobami, nie otwieramy nieznanych wiadomości.
 • Przedyskutuj z dzieckiem, które aplikacje warto ściągać i na co podczas korzystania z nich należy zwracać uwagę.
 • Zanim polecisz daną aplikację dziecku, zapoznaj się z nią, z recenzjami innych użytkowników.
 • Zapoznaj się z możliwościami ochrony rodzicielskiej na urządzeniu mobilnym, z którego korzysta dziecko.
 • Włącz odpowiednie ustawienia prywatności danej aplikacji na urządzaniach używanych przez dziecko.
 • Uważaj w szczególności na aplikacje wymagające podania wielu danych osobowych.
 • Instaluj aplikację pochodzące z oficjalnych sklepów.
 • Raz na jakiś czas rób przegląd aplikacji zainstalowanych na urządzeniach przenośnych swojego dziecka (telefon, tablet) i usuń ten nieużywane.
 • Zabezpiecz urządzenia mobilne hasłem/PIN-em.
 • Zainstaluj na urządzeniach mobilnych oprogramowania antywirusowe.
 • Pamiętaj o ustaleniu z dzieckiem limitu czasu, który może spędzać na zabawie z aplikacją i zachęcić je, aby zgłaszało ci, jeśli napotka coś, co je zaniepokoi. Konsekwentnie pilnuj przestrzegania tych ustaleń.

 

Przykłady aplikacji mobilnych: Facebook, Skype, Snapchat, Twitter, What’sApp, Messenger, Minions Paradise, Pou, My Talking Tom, Lego SuperHeroes, Mam Talent, Game of War-Fire Age, World of Tanks, Quizwanie, YouTube).

 

Rodzicu, nie musisz być ekspertem w dziedzinie nowinek technologicznych i wirtualnych trendów, aby móc rozmawiać z najmłodszymi o ich aktywnościach online. Towarzysz swojemu dziecku, ucz je, że obecność oraz aktywne uczestnictwo w sieciowym życiu społecznym powinno być oparte na szacunku do drugiej osoby. Wspólne korzystanie z internetu to również okazja do budowania bliskości.

 

Publikowanie  wizerunku dziecka przez dorosłych:

Popularność serwisów społecznościowych powoduje, że czasem bezrefleksyjnie dorośli zamieszczają w sieci zdjęcia swoich pociech. Publikowanie zdjęć przedstawiających dziecko może być dla niego zagrożeniem, szczególnie jeżeli przedstawione jest w niezręcznych sytuacjach, oraz  z podaniem jego danych. Udostępnione zdjęcie pozostaje w sieci na zawsze, pomimo iż pozornie udało się je usunąć z danego portalu. Nawet po latach takie materiały mogą dostać się w niepożądane ręce i przyczynić się do skompromitowania dziecka.

Rodzicu, jeśli decydujesz się na publikowanie zdjęć lub filmów przedstawiających twoje dziecko pamiętaj o następujących zasadach:

 • Nie publikuj materiałów z nagim dzieckiem lub ubranym jedynie w bieliznę, będące w niezręcznej sytuacji np. podczas czynności pielęgnacyjnych.
 • Nie rejestruj i nie publikuj materiałów ośmieszających dziecko ( w przebraniu, przeklinających, opatrzonych „zabawnymi” opisami.
 • Profil, na którym publikowane są materiały, ustaw jako zamknięty (niedostępny dla osób nieznajomych).
 • Nie podpisuj zdjęć imieniem i nazwiskiem dziecka.

 

 

PRZYDATNE LINKI:

www.sieciaki.pl

www.saferinternet.pl – Jakie ryzyko niesie ze sobą korzystanie z sieci oraz jak można chronić przed nim siebie i dziecko.

www.dyzurnet.pl – Tutaj można zgłosić treści znalezione w sieci, które mogą być niezgodne z prawem

www.dzieckowsieci.pl  - Kampania „Dziecko w Sieci” to działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie.

www.dzieckowinternecie.com.pl/ - Kontrola Rodzicielska w Internecie

www.bezpiecznyinternet.edu.pl

www.webwewant.eu/pl

www.best.fdn.pl/

www.orange.pl

 

LITERATURA:

Bezpieczne media -  poradnik dla rodziców Fundacja Orange

Bezpieczeństwo dzieci online -  kompendium dla rodziców i profesjonalistów

Etyka staje się jasna -  klicksafe.de

 

Opracowanie:

Psycholog SP341
Agata Rymarczuk

 

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 341 Im. "Twórców Literatury Dziecięcej"
  ul. Oławska 3
  01-494 Warszawa
 • 22 638 61 28
  22 638 61 28 (fax)

Galeria zdjęć