Spotkanie z panią Moniką Kowaleczko-Szumowską i panem Tomaszem Stankiewiczem

Wyjątkowa lekcja historii

26 kwietnia uczniowie klas piątych mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowej lekcji historii – spotkaniu z panią Moniką Kowaleczko-Szumowską i panem Tomaszem Stankiewiczem twórcami książki i filmu „Fajna ferajna”.

„To wydarzyło się naprawdę. Wszyscy bohaterowie Fajnej ferajny przeżyli Powstanie Warszawskie jako dzieci” – pisze autorka we wstępie. Książka to wyjątkowe, wzruszające, ciekawe i niepozbawione humoru wspomnienia dzieci z Powstania Warszawskiego. W atrakcyjnej formie przybliża młodym czytelnikom polską historię, kreuje pozytywne postawy wśród dzieci.

Na początku spotkania pisarka wprowadziła dzieci  w tematykę książki. Barwnie opowiedziała o bohaterach, którzy są autentycznymi postaciami, a ich przygody wydarzyły się naprawdę. Następnie odbyła się projekcja filmu „Fajna ferajna czyli powstanie oczyma dzieci”, który został nakręcony na podstawie książki. Po obejrzeniu filmu reżyser Tomasz Stankiewicz przybliżył uczniom kulisy produkcji z humorem podkreślając „jak trudno jest pracować z dziećmi”.

To wyjątkowe spotkanie niewątpliwie przybliżyło uczniom ważną kartę historii Warszawy i naszego kraju.