Metoda 6 klocków w edukacji przedszkolnej

Grupa 0a przez cały rok szkolny 2020/21 uczestniczyła w programie „Raz, dwa, trzy liczysz i budujesz Ty!”. Głównym zamierzeniem programu było rozwijanie logicznego myślenia oraz  kompetencji matematycznych u dzieci 6-letnich.

Najczęściej używanym środkiem dydaktycznym, podczas realizacji tego programu były klocki Lego Education® oraz klocki Clicksy, Waffle. Dzięki nim,  zajęcia pobudzały u dzieci kreatywność, uczyły myślenia, a także umiejętności odtwarzania i planowania swoich działań.

Na zakończenie realizacji tego programu, została przeprowadzona lekcja otwarta pt.: „Wykorzystanie klocków Lego w edukacji przedszkolnej w oparciu o Metodę 6 Klocków”.

Dzieci z gr.0a aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Potrafiły z pamięci odtworzyć układ i sposób ułożenia klocków, a także prawidłowo pokazywały prezentowany przez nauczyciela schemat dźwiękowy. Ponadto, dodawały na konkretach do 10 i potrafiły porównywać liczby z użyciem pojęć: mniej, więcej, tyle samo. Przy użyciu klocków Duplo wykonywały również ćwiczenia w zakresie motoryki małej (np.: układanie wieży) i motoryki dużej (np.:  stanie równoważne).

Zachęcam do obejrzenia fotorelacji z lekcji otwartej oraz prezentacji „Metoda 6 klocków”.

Tatiana Wysocka

Prezentacja - Metoda 6 klocków.pptx