Październik w grupie Pandy

Rozpoczął się październik, za oknami coraz bardziej kolorowo. W naszej grupie odkrywaliśmy na nowo tę bardzo piękną porę roku, która niejednokrotnie potrafi nas zaskoczyć niezwykłością zmian zachodzących w przyrodzie.

Rozmawialiśmy o tym, co jesienią dzieje się w ogrodach. Podawaliśmy nazwy warzyw i owoców, dzieliliśmy te wyrazy na sylaby i głoski, określaliśmy cechy wybranych warzyw i owoców. Uczyliśmy się rozpoznawać drzewa po ich liściach i owocach. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego drzewa gubią liście i w jaki sposób przygotowują się do zimy. Poznaliśmy kilka gatunków grzybów, wskazując jednocześnie na te jadalne i trujące. Bawiliśmy się darami jesieni: kasztanami, żołędziami, orzechami, szyszkami. Rozpoznawaliśmy je za pomocą dotyku. Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób ludzie i zwierzęta przygotowują się do nadchodzącej zimy. Przez jeden tydzień rozmawialiśmy o rodzinie i naszych bliskich. Dzieci przyniosły zdjęcia swoich rodzin i opowiadały jak lubią spędzać razem wolny czas. Wspólnie zastanawialiśmy się, w jaki sposób możemy dbać o porządek wokół nas, a także o bliższe i dalsze środowisko. Rozwijaliśmy umiejętności matematyczne, przeliczaliśmy elementy w zbiorach, różnicowaliśmy lewą i prawą stronę ciała. Razem z Panią Beatką dzieci wybrały się do biblioteki publicznej. Każdy został mianowany na czytelnika, a następnie mógł założyć kartę czytelniczą i wypożyczyć książkę. Poznaliśmy litery i cyfry. Uczyliśmy się wysłuchiwać głoskę na początku, w środku i na końcu podawanych słów. W tym miesiącu odbyły się warsztaty z jeżem. Dzieci były zachwycone. Poznały wiele faktów na temat tych zwierząt. Dzieci wykonały dużo pięknych prac plastycznych, które rozwijały poczucie estetyki i wrażliwości oraz wspierały rozwój motoryki małej. Razem z Panią Jolą świętowały Dzień Dyni. Było wiele zabaw z wykorzystaniem zmysłów. Pandy mogły dotknąć dynię oraz pobawić się miąższem. Próbowały pestki, wąchały różne produkty i zgadywały jaki to zapach. Dzieci tańczyły do piosenki „Dynia Dana”, a także grały na dyniach wykorzystując bum bum rurki.