Świetlica

Witamy w nowym roku szkolnym! Skończyły się już wakacje. Wracamy do szkoły szczęśliwi, wypoczęci, gotowi do nauki i nowych wrażeń.

Nasza świetlica zapewnia opiekę dzieciom w godzinach od 6:30 do 18:00. W świetlicy szkolnej przebywają dzieci przed rozpoczęciem zajęć lekcyjnych oraz po ich zakończeniu. Podczas pobytu dzieci w świetlicy wychowawcy zapewniają im opiekę, stwarzają odpowiednie warunki do nauki i wypoczynku, dbają o ich bezpieczeństwo i dobre samopoczucie. Świetlica jest integralną częścią systemu wychowania szkolnego.

W naszej pracy będziemy się koncentrować na:

• kształtowaniu u dzieci umiejętności społecznych,
  • przybliżaniu dzieciom polskiej tradycji i kultury,
  • wyrabianiu zamiłowania do czytania i słuchania,
  • wykształcaniu nawyków sprzyjających zdrowiu i bezpieczeństwu,
  • uczeniu odpowiedzialności za siebie i świat, w którym żyjemy (na miarę dziecięcych możliwości),
  • rozwijaniu pasji i zainteresowań,
  • kształtowaniu nawyków kulturalnego zachowania się,
  • zamiłowania do zdrowego stylu życia.

Karta zapisu dziecka do świetlicy szkolnej

Mikołajki na świetlicy
Zwyczaj obchodzenia Mikołajek związany jest z postacią świętego Mikołaja Biskupa z Miry, który był człowiekiem skromnym, a wszystko, co posiadał rozdawał biednym i potrzebującym. 6 grudnia do wszystkich dzieci w świetlicy szkolnej  przybył wyjątkowy gość - Święty Mikołaj  w towarzystwie swoich wspaniałych pomocników. Wszystkie dzieci zostały obdarowane słodkimi prezentami, każdy mógł poczuć dziecięcą radość.

Listopad
Polska moja ojczyzna - symbole narodowe, mapa Polski. Święto integracji - kształtowanie życzliwych postaw wobec siebie i osób potrzebujących. Jem zdrowo kolorowo - żyjemy zdrowo i dbamy o zdrowie. Andrzejkowe wróżby - wspólne pląsy i zabawy. Konkurs plastyczny - "Śniło mi się że..."

Witaminki z naszej szkolnej rodzinki
26 października 2017 o godzinie 13.30  wystawiony został dziecięcy  musical pt: „Witaminki z naszej szkolnej rodzinki” w ramach tematu tygodnia  świetlicy Kolory jesieni, dary jesieni
Celem inscenizacji było zachęcenie dzieci do spożywania owoców i warzyw. Uczniowie klas 3 A i 3 E wprowadzili widzów śpiewająco w świat kolorowych smakołyków prezentując  piosenki: „Zdrowia smaki”, „Gruszka”, „Zamieszanie na straganie”, „Sałatka jarzynowa”, „Olimpiada w Jarzynowie”, „Witaminki”, „Alfabet owocowo - warzywny”. Młodzi aktorzy naszej szkoły ćwiczyli wytrwale wiersze i układy taneczne w świetlicy szkolnej pod okiem wychowawczyni  Doroty Romanik. Podczas premiery wypadli znakomicie, zebrali burzę braw. Po przedstawieniu kilka ciepłych słów do młodych wykonawców skierowała Pani kierownik świetlicy Małgorzata Jabłońska podziękowała dzieciom jak i wszystkim przybyłym gościom . W dowód uznania ich wysiłku wykonawcy otrzymali piękne, soczyste gruszki. Wszystkim zaangażowanym w to wspaniałe przedstawienie bardzo dziękujemy za pomoc i miłe słowa uznania.

Pyszne jabłka i cytryny, boróweczki i maliny, marchew, seler, nać pietruszki i jagody oraz gruszki, szpinak, smaczne pomidory, groch, kapusta oraz pory, kartofelki, zupę z dyni. Jednym słowem - WITAMINY!

Konkurs plastyczny „Kolory jesieni”
W październiku przeprowadzony został konkurs plastyczny pt. "Kolory jesieni". Uczestnikami konkursu był dzieci z grup świetlicowych klas I-III. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Prace dzieci wyróżniała pomysłowość, oryginalność oraz różnorodność zastosowanych technik plastycznych. Uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni upominkami i słodkościami.
Wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie bardzo dziękujemy i gratulujemy pięknych prac.

Październik
Obycie umila życie. Dostrzegamy potrzeby innych. Kształcenie umiejętności prawidłowego zachowania się przy stole podczas posiłku. Postawy opiekuńcze wobec młodszych i słabszych. Potrzeba przestrzegania kultury osobistej w życiu codziennym. Jan Paweł II w naszej pamięci. Każdy chce mieć przyjaciela - umiejętności nawiązywania relacji koleżeńskich. Kolory jesieni, dary jesieni - cykliczność pór roku. Dla tych, którzy odeszli - wzbogacenie wiadomości o tradycjach narodowych, polskiej tradycji odwiedzania grobów.

Witaj szkoło, witaj świetlico. Bezpieczeństwo w szkole i w jej okolicy -
zapoznanie dzieci z zagadnieniami dotyczącymi bezpieczeństwa w szkole i na placu zabaw. Przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach - znaki drogowe. Nadchodzi jesień - zwrócenie uwagi dzieci na zmiany zachodzące w przyrodzie i konieczność doboru ubrania do warunków pogodowych. Prace plastyczne o tematyce jesieni. Pamiętajmy o naszej planecie - jesteśmy odpowiedzialni za nasze otoczenie - dostrzegamy problem zanieczyszczenia i  potrzebę ochrony środowiska przyrodniczego.