Dieta małego sportowca

Zapotrzebowanie energetyczne jest zależne od tego ile kalorii potrzebujemy spożyć dziennie, żeby zaspokoić swoje potrzeby i zachować zdrowie. Na podstawie 24-godzinnej przemiany materii wygląda to tak:

• 60 do 70 proc. dziennego zapotrzebowania zużywają twoje organy wewnętrzne w wyniku procesów metabolicznych, niezbędnych do podtrzymywania pracy organizmu;
  • od 20 do 40 proc. energii wykorzystywana jest podczas bardzo różnych form wysiłku fizycznego ;
  • 10 proc. energii potrzebna jest do utrzymania prawidłowej temperatury ciała i zostaje zmagazynowana.

Dane powyżej to statystyki. Każdy z nas jest inny dlatego dzienne zapotrzebowanie energetyczne zależy od: indywidualnego tempa metabolizmu, masy ciała, wzrostu, wieku, płci, poziomu aktywności fizycznej i stanu fizjologicznego. Na podstawie tych informacji można  wyliczyć jaki koktajl czy  posiłek należy zjeść lub wypić po treningu.

Mały sportowiec  (7-10 lat) potrzebuje  ok 2100 kcl na dobę, w tym wieku charakteryzuje się dość jednostajnym tempem wzrastania. Przyrost masy i długości ciała są stosunkowo małe – przewaga przyrostu masy ciała nad tempem wzrastania. Jest to „okres fizjologicznego pełnienia”. Mały człowiek jest w fazie wzrostu, jego metabolizm jest nakręcony, kości potrzebują wapna, dlatego jego koktajli powinien być istną bombą witaminową dlatego wybierajmy dobre jakościowo produkty. Koktajle to świetny sposób na uzupełnienie wszystkich braków organizmu jakie wynikają po treningu , jego forma (płynna) świetnie się przyswaja a wszystkie składniki organizm od razu uzupełnia, proces trawienia jest krótszy niż przy posiłku stałym. Większość dzieci uwielbia kakao, dlatego też świetnym pomysłem po treningu jest przygotowanie napoju na bazie kakao. Słodyczy koktajlowi nadadzą daktyle, które z uwagi na bogactwo cukrów prostych, są dobrym źródłem energii dla sportowców - świetnie uzupełnią zapasy glikogenu w mięśniach i potasu, szczególnie po długotrwałym wysiłku fizycznym.

Składniki na 1 porcję:

1 łyżka kakao

200 ml mleka sojowego lub innego roślinnego

5 suszonych i namoczonych w małej ilości wrzącej wody daktyli

½ łyżeczki sproszkowanej wanilii

szczypta cynamonu

Wszystkie składniki zmiksować na gładką masę, można delikatnie podgrzać.

Wartość energetyczna to ok. 235kcal, węglowodany: 35g, białko: 11g, tłuszcz: 6g

Napisała: Anna Wosińska