Metoda Ruchu Rozwijającego W.Sherborne - lekcja otwarta z udziałem rodziców

23 maja 2019 roku odbyły się w naszej szkole zajęcia otwarte dla dzieci z gr.0 „B” i ich rodziców, prowadzone metodą Ruchu Rozwijającego W.Sherborne.

Opracowany przez W.Sherborne system ćwiczeń wywodzi się z naturalnych potrzeb dziecka, zaspokajanych w kontakcie z dorosłymi. Metoda wyrasta z tak zwanego baraszkowania, które pojawia się u każdego dziecka we wczesnym dzieciństwie. Wspomaga ona prawidłowy rozwój psychoruchowy dziecka oraz koryguje jego zaburzenia. Dzięki ćwiczeniom dzieci uczą się poznawać przestrzeń i zachowywać w niej. Stają się mniej zahamowane i otwarte na sytuacje problemowe. Metoda ta pozwala dzieciom poznać swoje ciało i uczy kontrolować jego ruchy oraz ułatwia nawiązywanie kontaktów (ćwiczenia integracyjne).

PRZYKŁADOWE ĆWICZENIA:

• ćwiczenia prowadzące do poznania siebie i własnego ciała

„Stopa do stopy, noga do nogi” – dotykamy się z jak największą ilością osób np.: kciukami, łokciami, kolanami itp.

„Lustro” – dziecko naśladuje wszystkie ruchy rodzica

• ćwiczenia oparte na relacji „z”

„Jazda na koniku” – rodzic przyjmuję pozycję na czworaka, porusza się wolno. Dziecko siada okrakiem na rodzica- próbuje wyprostować plecy

„Zaufanie” – rodzic leży na podłodze, nogi i ręce ma szeroko rozłożone, a dziecko przechodzi/skacze nad rodzicem

• ćwiczenia rozwijające relacje „przeciwko”

„Przepychanie” – nogami, plecami, dłońmi … (stawianie oporu).

„Rzep” – dziecko „przyczepia” się do nogi rodzica i utrudnia mu chodzenie

• ćwiczenia oparte na relacji „razem”

„Równowaga” – rodzic z dzieckiem staje naprzeciwko siebie, trzymają się za ręce, stopa przy stopie – próbują się odchylić do tyłu do momentu wyprostowanych rąk.

„Prześlizgiwanie się po plecach” – rodzice leżą na podłodze, na brzuchu, blisko siebie. Dziecko prześlizguje się po plecach.

osoba prowadząca zajęcia: T. Wysocka