Potyczki z językiem polskim w SP 341

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, ustanowionego przez UNESCO w 1999 roku, 28 lutego w Szkole Podstawowej nr 341 odbył się dzielnicowy turniej Potyczki z językiem polskim. W konkursie, który przygotowały nauczycielki języka polskiego – Elżbieta Kalita i Agata Gajewska, brało udział 10 bemowskich placówek.

Trzyosobowe drużyny zmagały się z nieprostymi regułami obowiązującymi w polszczyźnie. Uczniowie mierzyli się z zadaniami, w których musieli odnaleźć odpowiednie znaczenia frazeologizmów, wpisać poprawną odmianę trudnych wyrazów czy wyszukać w zdaniach błędy i je skorygować. Bemowscy uczniowie radzili sobie rewelacyjnie. Cieszy nas fakt, że młodzi ludzie, piąta, szósta czy siódma klasa, potrafią wyłapać pomyłki językowe. Oznacza to, iż dbają o swe wypowiedzi, zauważają, że nie mówi się – tą książkę, tylko tę książkę. Wbrew pozorom nasz ojczysty język jest dla nich ważny. To napawa nas optymizmem.

Niespodzianką był też zaprezentowany film, który został nagrany przez trzy uczennice klasy siódmej – Hannę Zatorską, Julię Berę i Aleksandrę Kamińską. Dziewczyny - szkolne reporterki - postanowiły sprawdzić, jak ich rówieśnicy radzą sobie z łamańcami językowymi.

Zwycięzcy turnieju otrzymali nagrody, wszyscy uczestnicy dyplomy, nauczyciele podziękowania. Ogromnym jednak zaskoczeniem dla społeczności szkolnej i przybyłych uczestników był występ gościa, który przyjechał do SP 341 specjalnie na turniej – Mikołaja Mądrzyka Miksera, rapera, zajmującego się też freestyle’em (wymyślaniem rymów na poczekaniu). Koncert Mikołaja był niesamowitym wydarzeniem. Uczniowie nie mogli oderwać wzroku, a przede wszystkim uszu, od tekstów, jakie prezentował artysta. Ten młody człowiek pokazał młodzieży, że tworząc rap trzeba mieć talent, wiedzę, ale też odpowiedni zasób słownictwa, by powstał wartościowy tekst.

Turniej w SP 341 okazał się zatem świetną zabawą i nauką jednocześnie. To była rewelacyjna lekcja języka polskiego.