Wyniki II edycji WARSZAWSKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO SWOIMI SŁOWAMI

Szanowni Państwo!

Mamy ogromną przyjemność ogłosić wyniki II edycji WARSZAWSKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO SWOIMI SŁOWAMI.

Bardzo serdecznie dziękujemy naszym młodym pisarzom za ich wspaniałe, kreatywne prace. Lektura Waszych opowiadań była dla nas ogromną przyjemnością.

Niestety ze względów proceduralnych - limit znaków - Jury odrzuciło 46 opowiadań,  wiele z nich liczyło sobie po kilkanaście tysięcy znaków.

Nagrody dostarczymy do szkół naszych laureatów do 20 czerwca.

Niebawem na naszej stronie internetowej znajdzie się link do prezentacji, w której umieścimy zwycięskie opowiadania.

Gratulujemy i zapraszamy za rok!
Ludwik Janion
Katarzyna Woińska

WERDYKT KLASY 4 – 6

1 miejsce: Katarzyna Sznajder klasa 6

Szkoła Podstawowa nr 60 im. Powstania Listopadowego - za opowiadanie: Złota nić

Nagroda za literacki opis ekstremalnych stanów świadomości, za bogaty w przenośnie język, za wyobraźnię skierowaną na cel i sens ludzkiego życia. Dojrzała i przemyślana praca.

2 miejsce: Ewa Kuc klasa 6

Szkoła Podstawowa nr 215 im. Piotra Wysockiego - za opowiadanie: Feralna podróż

Nagroda za opowiadanie z kluczem. Za dowcipne podsumowanie celebryckich opowieści o egzotycznych ucieczkach przed pandemią. Za umiejętne wykorzystanie gatunku literackiego, jakim jest bajka.

3 miejsce: Jonasz Kasior – Piasecki klasa 5

Szkoła Podstawowa nr 94 im. I Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego  – za opowiadanie: Wielki wyścig

Nagroda za bajkę z morałem, że zbytnia pewność siebie szkodzi, a ten, kto zna swój cel i uparcie do niego dąży zwycięża. Jednocześnie bajka zabawnie wpisuje się w starożytny eleacki paradoks: Achilles, który nigdy nie dogoni żółwia.

1 wyróżnienie: Nikola Kotowska, klasa 6

Szkoła Podstawowa nr 32 z Oddziałami Integracyjnymi im. Małego Powstańca, za opowiadanie: Bajka o żarówce, co zamek spaliła

Wyróżnienie za klasyczną bajkę z morałem, że jeśli chce się zbyt dużo, to starania mogą wyjść na opak. Wyróżnienie za bogaty, uwspółcześniony język i dowcipne przekazanie relacji rodzinnych.

2 wyróżnienie: Helena Horeczy klasa 6a,
Szkoła Podstawowa nr 138 z Oddziałami Integracyjnymi im. Józefa Horsta
za opowiadanie: Przygoda z lalkami

Udana bajka o zamianie ról, kiedy bohaterka staje się jedną ze swoich lalek. Wyróżnienie za pomysł i ciepły nastrój bajki.

Poza podium, ale na ogromną pochwałę za udane próby literackie zasłużyli:

Emilia Filarska klasa 6, Niepubliczna Szkoła Podstawowa Human to Human,

Hanna Dąbska klasa 5, Szkoła Podstawowa nr 124 im. Stanisława Jachowicza

Zofia Parulska  klasa 6, Szkoła Podstawowa nr 362 im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego

Jan Belter 4, Szkoła Podstawowa nr 185 im. UNICEF

Borys Choiński klasa 4, Szkoła Podstawowa nr 185 im. UNICEF

Spośród wielu prac, które wpłynęły w kategorii 4-6, niestety 24 zostały odrzucone z powodu przekroczenia limitu znaków.

WERDYKT  KLASY 7-8

1 miejsce: Łucja Kossakowska klasa 8

Szkoła Podstawowa nr 85 im. Benito Juareza - za opowiadanie: Tam, gdzie kończy się świat…

Nagroda za niezwykłą wyobraźnię popartą bez wątpienia przemyślanym odbiorem dzieł Zdzisława Beksińskiego. Za głębię refleksji nad fenomenem związku ciszy i śmierci. Za świadome, udane stworzenie spójnego przekazu literackiego i metafizycznego.

2 miejsce: Jan Niewiadomski klasa 7

Niepubliczna Szkoła Podstawowa nr 61 z oddziałami dwujęzycznymi Pro Futuro - za opowiadanie: Spalić Zamek

Nagroda za obserwację i zaangażowanie w polską codzienność. Za niezgodę na wynaturzenia polskiego życia politycznego, popartą przemyślaną formą literacką. Za umiejętność zbudowania współczesnej przypowieści z wykorzystaniem głęboko osadzonych w kulturze mitów i alegorii.

3 miejsce: Olga Konowalska klasa 8

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 344 im. Powstania Warszawskiego - za opowiadanie: Akt I

Nagroda za empatię, za opisanie fizycznego bólu i bólu psychicznego, kiedy niemożliwe staje się przekazanie nadziei.

Wyróżnienie: Olga Iwańska, klasa 7

Szkoła Podstawowa nr 212 im. Krystyny Krahelskiej - za opowiadanie: Drugie oblicze

Wyróżnienie za napisany w stylu opowieści niesamowitych przełomu XIX i XX wieku traktat o niebezpieczeństwie związanym z igraniem własną tożsamością. Wejście w cudzą rolę, fascynacja innym/inną „ja”, udawanie kogoś, kim się nie jest, może zakończyć się utratą samego/samej siebie.

Chcielibyśmy także docenić pracę Wiktorii Błasiak ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. W. Broniewskiego, która znalazłaby się w gronie nagrodzonych, gdyby nie przekroczyła limitu znaków o około ¼, to niedużo, ale jednak zbyt dużo. Umiejętność zmieszczenia się w limicie, tym samym umiejętność selekcji wypowiedzeń, wprowadzania skrótów myślowych, skupienia się na najważniejszych celach przekazu, jest właśnie sztuką tworzenia literatury.

Za udany udział w konkursie dziękujemy także uczniom, których prace znalazły się poza podium, jednak zasługują na pochwałę:

- Anna Olczak Szkoła Podstawowa nr 93; Franciszek Machnio Szkoła Podstawowa nr 85; Joanna Noster Szkoła Podstawowa nr 369; Józefina Chailloux Szkoła Podstawowa nr 350; Marianna Makowska Szkoła Podstawowa nr 300.

Wpłynęło 271 prac! Niestety ze względów proceduralnych - limit znaków - odrzucono 46 opowiadań,  wiele z nich liczyło sobie po kilkanaście tysięcy znaków!