Kulturalna klasa na Mazowszu

W październiku klasy 8 uczestniczyły w warsztatach w ramach programu Kulturalna klasa na Mazowszu. Była to okazja by połączyć wiedzę z zabawą. W ich trakcie uczniowie poznali technikę plastyczną, lecz także przyswoili sobie symbolikę przedstawień, która jest ukryta głęboko, pod powierzchnią farby. Owocem zajęć były kolorowe bumerangi z doczepionymi magnesami.

KROPKA PO KROPCE JAK ABORYGENI

Malarstwo kropkowe było tworzone przez rdzennych mieszkańców Australii – Aborygenów. Jest ono zagadkowe, pełne symboli, które często są zrozumiałe jedynie dla artystów i ich plemion. Zachwyca sposobem przedstawiana świata – zwierzęta często wyglądają jakby były prześwietlone promieniami rentgena, a cała kompozycja jakby była malowana z perspektywy lotu ptaka.

PODRÓŻ NA WYSPĘ WIELKANOCNĄ – RAPA NUI na  jedną z najbardziej odizolowanych wysp świata. Ten skrawek lądu leży na bezkresnych wodach Pacyfiku. Jego pierwsi mieszkańcy nazwali go Te Pito o Te Henua, czyli „pępek świata”. Na przestrzeni tysięcy lat rozwinęła się tam wyjątkowa kultura, której tajemnic strzegą monumentalne rzeźby Moai.

Czym był Moai i czy „umiały” chodzić? Co to jest rongorongo? Na te i na wiele innych pytań uczniowie uzyskali odpowiedzi podczas zajęć; wzorem dawnych rzeźbiarzy uczniowie wykonali posąg z gliny, który zabrali do domu.