100 Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę

9 listopada 2018 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji 100-tnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

O godzinie 11.11 uczniowie klas 4-8 odśpiewywali Hymn Polski, uczestnicząc tym samym w ogólnopolskiej akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Na kolejnych lekcjach odbyły się apele, które wprowadziły zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę odzyskania niepodległości oraz sam dzień11 listopada 1918 roku.

W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, a największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, nie zaprzestał starań o wolną ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników w walkę z zaborcami. Omówiono utworzenie legionów polskich przez Józefa Piłsudskiego, jego listopadowe przejęcie władzy nad wojskiem polskim, a także walkę o polskie granice.

Uczniowie klasy 7c recytowali wiersze, wcielili się w rolę żołnierzy walczących w czasie  I wojny światowej, jeden z nich zaprezentował fortepianowy utwór Fryderyka Chopina, a uczeń klasy 8c wspaniale odegrał rolę J. Piłsudskiego. Chór szkolny pod batutą p. Anny Martko i p. Bożeny Tataj- Niedźwiadek odśpiewał pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.

Dzień ten dla wielu był znakomitą lekcją patriotyzmu i historii.

Dorota Kosiór