Warsztaty w klasach pierwszych

W ostatnim tygodniu klasy 1 d, 1 e i 1 f  wzięły udział w warsztatach prowadzonych przez trenerkę z Fundacji na rzecz Edukacji i Zdrowia Perspektywa. Dzieci poznały prace hydrologa. Podczas zajęć przeprowadzały doświadczenia,  sprawdzały: stężenie azotanów, chloru, obecność żelaza oraz kwasowość w wodzie.

Ponadto samodzielnie przygotowały preparaty do badania pod mikroskopami, obejrzały  i rysowały swoje spostrzeżenia na temat roślin wodnych oraz małych skorupiaków, stawonogów itp.
Poznały  pracę naukowców, dowiadując się jednocześnie czym są szkodliwe związki chemiczne w wodzie, co to jest kwasowość i zasadowość wody, zaznajomiły  się także z podstawowym nazewnictwem chemicznym i biologicznym. Dowiedziały się również jak wygląda plankton i co może wchodzić w jego skład, jak wyglądają pod mikroskopem przedstawiciele małych zwierząt wodnych np. dafnie, ochotki, artemia, muchówki oraz mchy i glony wodne. Ponadto zobaczyły jak działa mikroskop i jaka jest jego przydatność w badaniach naukowych.
Wszyscy bawili się doskonale.